Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
Available On Air Stations
Politics & Government

Wisconsin Presidential Primary / Spring General Election Results

Fotolia_42266619_Subscription_Monthly_XXL.jpg
NEBARI - FOTOLIA.COM
/
Results from the April 5, 2016 election.

Republican Ted Cruz and Democrat Bernie Sanders have been declared winners of Wisconsin's presidential primaries. In local races, both Milwaukee Mayor Tom Barrett and Milwaukee County Executive Chris Abele have won their re-election bids.

Projected winners of the Tuesday, April 5, 2016 spring general election / presidential primaries are in bold.

PRESIDENTIAL PRIMARIES

Republican
Donald Trump
John Kasich
Ted Cruz

Democratic
Hillary Clinton
Bernie Sanders

STATEWIDE RACE

Justice of the Supreme Court
Joanne Kloppenburg
Rebecca Bradley (i)

MILWAUKEE COUNTY RACES

County Executive
Chris Abele (i)
Christopher Larson

County Supervisor, District 5 (Martin Weddle's seat)
Michael Glabere
Marcelia Nicholson

County Supervisor, District 7
Valerie Sauve
Michael Mayo (i)

County Supervisor, District 8 (Patricia Jursik's seat)
David L. Sartori
Tony Bloom

County Supervisor, District 9
Steve F. Taylor (i)
Patti Logsdon

County Supervisor, District 11 (Vacant seat)
Patricia T. Najera
Dan Sebring

County Supervisor, District 14
Jason Haas (i)
Franz Meyer

County Supervisor, District 16
John F. Weishan, Jr. (i)
Scott Espeseth

County Supervisor, District 17
Tony Staskunas (i)
Timothy J. Johnson

County Supervisor, District 18
Martha R. Collins-De La Rosa
Deanna Alexander (i)

Milwaukee County Circuit Court Judge, Branch 31
Hannah Dugan
Paul Rifelj (i)

Milwaukee County Circuit Court Judge, Branch 45
Jean Marie Kies
Michelle Ackerman Havas (i)

MILWAUKEE RACES

Mayor of Milwaukee
Robert G. Donovan
Tom Barrett (i)

District 1
Ashanti Hamilton (i)
Vincent Toney

District 2 (Joe Davis Sr.'s former seat)
Chevy Johnson
Sherman Morton

District 3
Nik Kovac (i)
Shannan Hayden

District 4
Robert Bauman (i)
Monique Kelly

District 6
Tory Lowe
Milele A. Coggs (i)

District 7 (Willie C. Wade's former seat)
Michael Bonds
Khalif Rainey

District 8
Justin Bielinski
Robert G. Donovan (i)

District 9
Chantia Lewis
Robert W. Puente (i)

District 10
Michael J. Murphy (i)
Richard Geldon

District 11
Mark Borkowski (i)
Tim Kenney

District 12
Jose G. Perez (i)
Angel Sanchez

District 13
Christopher Wiken
Terry L. Witkowski (i)

District 14
Meagan Holman
Tony Zielinski (i)

District 15
Sean Muhammad
Russell W. Stamper (i)

Related Content