Here are the 2024 Wisconsin presidential preference primary and spring general election results.
Projected winners will be marked with an asterisk.
Milwaukee County
County Executive
Ieshuh Griffin
David C. Crowley *
County Comptroller
Liz Sumner *
Michael S. Harper
Circuit Court Judge Branch 43
Rochelle N. Johnson-Bent
Marisabel Cabrera *
County Board Supervisors
District 1
Anne O’Connor *
District 2
Willie Johnson, Jr. *
District 3
Sheldon A. Wasserman *
Alexander Kostal
District 4
Ron Jansen
Jack Eckblad *
District 5
Sequanna Taylor *
District 6
Shawn Rolland *
District 7
Felesia Martin *
District 8
Steven Shea *
District 9
Patti Logsdon *
Danelle Kenney
District 10
Marcelia Nicholson *
District 11
Kathleen Vincent *
District 12
Juan Miguel Martinez *
District 13
Priscilla E. Coggs-Jones *
District 14
Caroline Gómez-Tom *
Angel Sanchez
District 15
Sky Z. Capriolo *
District 16
Justin Bielinski *
District 17
Steve F. Taylor *
District 18
Deanna Alexander *
Brandon M. Williford
City of Milwaukee
Mayor
Cavalier Johnson *
David D. King
City Attorney
T. Spencer
Evan Goyke *
City Comptroller
Gregory L. Gracz
Bill Christianson *
Milwaukee Public Schools Referendum: Shall the Milwaukee Public Schools, Milwaukee and Washington Counties, Wisconsin be authorized to exceed the revenue limit specified in Section 121.91, Wisconsin Statutes, by $140 million for the 2024-2025 school year; by an additional $51 million for the 2025-2026 school year; by an additional $47 million for the 2026-2027 school year; and by an additional $14 million (for a total of $252 million) for the 2027-2028 school year and thereafter, for the recurring purposes of sustaining educational programming, including offering career and technical education programs, attracting and retaining certified educators, and further improving art, music, physical education and language programs?
YES *
NO
Common Council
District 1
Andrea Pratt *
District 2
Mark Chambers, Jr.
District 3
Jonathan Brostoff *
Ieshuh Griffin
District 4
Robert Bauman *
Rayhainio Boynes
District 5
Lamont Westmoreland *
Bruce Winter
District 6
Milele Coggs *
Brandon R. Payton
District 7
Jessica Currie
DiAndre Jackson *
District 8
Ryan Antczak
JoCasta Zamarripa *
District 9
Laressa Taylor *
District 10
Richard Geldon
Sharlen Moore *
District 11
Peter Burgelis *
Josh Zepnick
District 12
José Pérez *
District 13
Scott Spiker *
District 14
Marina Dimitrijevic *
District 15
Russell W. Stamper II *
Wauwatosa Mayor
Dennis McBride *
Andrew Meindl
West Allis Mayor
Dan Devine *
AmyRose Murphy
Elmbrook School Board
Area IV Seat
Jean Lambert *
Peter Machi
At-Large Seat
Mary Wacker *
Nicole L. Hunker